Холандските власти уапсија осомничен за убиството на новинарот Де Врис

Од:

Холандските власти денеска уапсија 27-годишен полски државјанин, осомничен дека го организирал убиството на познатиот новинар Питер де Врис, речиси точно една година по вооружениот напад врз него.

dobivaj vesti na viber

Уапсеното лице, чиј идентитет не е соопштен, е осомничено дека „ги наредил оние што го убиле Де Врис“, соопшти холандското обвинителство.

Тие не соопштуваат други детали, но нагласија дека ја продолжуваат истрагата за да откријат кој го нарачал убиството и мотивот.

За убиството на Де Врис им се суди на 21-годишниот Холанѓанец Делан Г. и на полскиот државјанин Камил Е., а нивните пресуди судот треба да ги изрече на 14 јули. Обвинителите побараа доживотна казна затвор за двајцата.

На 6 јули 2021 година, Де Врис беше застрелан од непосредна близина во центарот на Амстердам, им подлегна на повредите девет дена подоцна, на 64-годишна возраст.

Би можело да ве интересира

Поранешниот новинар Иван Сафронов во Русија осуден на 22 години затвор за „велепредавство“

Болсонаро навреди новинарка за време на дебата: Заспиваш размислувајќи за мене

А1он

Почина новинарот Јанко Николовски

Кривична истрага против руски новинар поради критичка содржина за руската војска

А1он

Авганистански новинар ослободен со посредство по краток притвор и малтретирање

А1он

Во Мексико убиен уште еден новинар, шести годинава

А1он