Холандскиот премиер се извини на евреите

Од:

Премиерот на Холандија, Марк Руте се извини во неделата за неуспехот на холандските претставници во нацистички окупираната земја за време на втората светска војна кои не направиле доволно за да ја спречат депортацијата и убиството на нешто повеќе од 100.000 Евреи.

Руте го даде историското извинување на годишната комеморација на холокаустот во Амстердам, која се случи во пресрет на 75-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот лого Аушвиц.

Тој јавно ги пофали сите оние кои учествувале во акцијата за спасување на евреите, особено народот кој ги сокривал евреите во нивите имоти.

Би можело да ве интересира

101-годишна Холанѓанка го победи коронавирусот

Ана Ололовска

Во Холандија отворени кафулињата што продаваат марихуана и хашиш

А1он

Салата во која требаше да се одржи Евросонг станува болница

А1он

Во Холандија бројот на заразени од коронавирус надмина 10.000 лица

А1он

Барле – гратче во коешто за секого важат различи правила околу корона-кризата

Ана Ололовска

Руте: Во Холандија воведена „разумна изолација“

Ана Ололовска