Холандскиот министер за надворешни работи застана во одбрана на активистот кој го искина Куранот во Хаг

Од:

Слободата на изразување е важна вредност и се однесува и за непријатни мислења. Ова денеска го изјави холандскиот министер за надворешни работи Вопке Хукстра, коментирајќи ги постапките на активистот кој го искина Куранот пред зградата на националниот парламент, објави холандската радиодифузна корпорација.

Министерот нагласи дека ја разбира провокативната и навредливата страна на ваквите постапки. Сепак, според него, слободата на изразување е важна вредност. – Таа слобода важи и за несоодветните мислења, рече Хукстра.

На 22 јануари, лидерот на антиисламското движење „Пегида“ Едвин Вагенсвелд организираше митинг пред парламентот, каде што го искина Куранот. Тој ја опиша својата постапка како слобода на изразување што треба да се дозволи во земјата.

Акцијата помина во голема мера незабележана во Холандија, но веста за чинот брзо се прошири на социјалните мрежи во Турција.

Амбасадорот на Холандија во Турција денеска беше повикан во Министерството за надворешни работи во Анкара, каде што му беше изразен протест во врска со кинењето на копијата на Куранот на протестот во Хаг.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зголемен бројот на баратели на азил во Холандија

А1он

Холандија: Немаме Леопарди, но подготвени сме да ги купиме и да ги испратиме во Украина

А1он

Холандски десничар го искина Куранот пред Парламентот во Хаг

А1он

На средбата со Бајден, холандскиот премиер го вети системот Патриот за Украина

Ана Ололовска

Холандската полиција во стан заплени речиси 650 килограми нелегален огномет

Ана Ололовска

Холандскиот гувернер Кнот очекува зголемување на каматите на ЕЦБ до јули 2023 година

А1он