Холандски воен авион Ф-16 сам се погодил за време на вежба

Од:

Холандски борбен авион Ф-16 некако се погодил самиот себе со автоматско оружје за време на воена вежба, јавија локалните медиуми повикувајќи се на извори од истрагата.

Армијата се уште не е сигурна како точно се случил инцидентот.

Борбениот авион Ф-16 претрпел „сериозна штета“ откако бил погоден со проектил, за кој било утврдено дека е негово оружје.

Бизарниот инцидент се случил во јануари и од тогаш е под истрага, јавила локалните медиуми.

Би можело да ве интересира

Речиси 400 нови смртни случаи од горештините во Холандија

Во Холандија стапи во сила забраната за носење бурка

Ана Ололовска

И во Холандија регистрирана рекордно висока температура

Татјана Ташкова

Преку 9,5 милијарди евра сомнителни трансакции во Холандија

Ана Ололовска

И денеска е можно одложување на летови на амстердамскиот меѓународен аеродром

Ана Ололовска

Во Холандија и Белгија рекордно високи температури