Холандски тим за идентификација на жртвите пристигна во Доњецк

Од:

Тројца претставници на холандскиот тим за идентификација на жртвите, пристигна денеска во Доњецк. Тоа се првите странски претставници, кои доаѓаат на територија под контрола на бунтовниците, за да ја истражат авионската несреќа во реонот, откако малезискиот „Боинг 777“ со 298 лица, од кои две третини Холанѓанаи, се урна таму во четвртокот.

Холанѓаните одбија да дадат какви било детали за своите планови. Претставници на сепаратистите во Доњецк изјавија дека бунтовничките лидери се подготвени да се сретнат со нив и да им помогнат да заминат на местото на падот на авионот или до возото каде се држат телата на некои од жртвите.

Според Сергеј Кавтарадзе, претставник на самопрогласената Доњецка народна република, бунтовниците ќе добијат совети од меѓународните експерти како на пример каде да го испратат возот.

Група малезиски претставници исто така треба денеска да пристигне во Источна Украина.

Би можело да ве интересира

Холандскиот премиер го прекина одморот поради зголемен број заразени од Ковид-19

А1он

Песни од македонската поетеса Љубинка Давидовска на светски конкурс во Холандија

А1он

Уапсени двајца патници кои одбиле да носат маски во авион

А1он

Авионот што се урна минатата недела во Папуа Нова Гвинеја превезувал половина тон кокаин

А1он

Амстердам и Ротердам воведоа задолжително носење заштитни маски

А1он

Холандската влада не препорачува носење заштитни маски

А1он

Leave a Comment

nineteen − 14 =