Холандски експерти советуваат за отворање на градинките и основните училишта

Од:

Експертите кои ја советуваат Холандија во врска со кризата поради коронавирусот ја советуваат Владата да ги отвори градинките и основните училишта, стои во документи кои ги објави телевизијата НОС.

Владиниот специјален тим за управување со епидемијата соопшти дека може да се управува со ризикот по јавното здравје од повторно отворање училишта, дневни центри и специјални институции за образование по мајските празници, но дека училиштата треба да започнат со работа со помалите одделенија.

Националниот училишен распуст завршува на 3 мај, но некои училишта го продолжија до 11 мај.

Училишта во Холандија беа затворени на 14 март.

Би можело да ве интересира

ЕУ инвестира 75 милиони евра за развој на вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Косово: Покрената истрага за смртта на шестмина заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

САД се наоѓаат во слободен пад, бројот на заразени се зголемува, тврди американски здравствен експерт

Ана Ололовска

Главниот епидемиолог на Пакистан е позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

Во Албанија од Ковид-19 почина уште еден лекар

Ана Ололовска

Полициски час во некои градови во Косово поради коронавирусот

Ана Ололовска