Холандската влада не препорачува носење заштитни маски

Од:

Холандската Влада соопшти дека нема да им препорача на граѓаните да носат заштитни маски како дел од мерки за да се забави ширењето на новиот коронавирусот, сметајќи дека нивната ефикасност не е докажана.

– Наместо тоа, Владата ќе побара од граѓаните подобро да ги почитуваат мерките за физичка дистанца, бидејќи бројот на пациенти е во пораст оваа недела, рече министерката за здравство Тамара ван Арк.

– Бидејќи ефикасноста на маските не е докажана од медицинска гледна точка, кабинетот одлучи дека нема да има никаква обврска да се носат немедицински маски, рече таа по анализирањето на извештајот на Институтот за јавно здравје.

Таа одлука е во спротивност со други европски земји кои воведоа обврска да се носат маски во затворено, па дури и на отворено.

Би можело да ве интересира

Во Црна Гора заразени 97 ученици и 92 наставника, во самоизолација 558 лица

Жарко Настоски

Совет на министри на ЕУ: Физичките состаноци на апсолутен минимум

Жарко Настоски

Во Словенија 1.113 новозаразени, се зголемува бројот на пациенти во болниците

Жарко Настоски

Лончар: Србија се подготвува за најлошо сценарио

Ана Ололовска

Курц: Мораме да издржиме додека вакцината не ни овозможи враќање во нормалност

А1он

Мнозинството Германци би се вакцинирале против Ковид-19

Ана Ололовска