Холандија повторно воведува ограничувања во клубовите и во рестораните

Од:

Холандија денеска повторно воведе ограничувања во ноќните клубови, рестораните и музичките фестивали само неколку недели откако беа укинати, во обид да се запре наглиот пораст на бројот на заразени со Ковид-19, претежно кај младите.

Холандскиот премиер Марк Руте рече дека мерките ќе стапат во сила утре наутро и ќе останат во сила најрано до 14 август.

Бројот на нови случаи на коронавирус во Холандија вртоглаво се зголемува, а само вчера беа пријавени 5.500 нови случаи, додека бројот на хоспитализирани лица со Ковид-19 не расте.

Според Националниот институт за здравство, ова е најголемиот дневен број од 14 мај.

Пред една недела имаше 800 новозаразени за 24 часа, а во последните седум дена, во просек по 67 нови случаи на 100.000 жители.

Холандија на 26 јуни ги укина скоро сите ограничувања и маски во моментов треба да се носат само во јавниот превоз.

На многу места, физичкото растојание од 1,5 метри повеќе не мора да се одржува.

Зголемувањето на новозаразени се должи на делта мутацијата, иако во исто време нема зголемување на хоспитализации.

Би можело да ве интересира

СЗО препорача коктел од антитела против Kовид-19

Ана Ололовска

Осум грчки региони во црвената зона со полициски час и забрана за музика во угостителските објекти

Ана Ололовска

Фризери во Велика Британија пријавуваат алергии кај луѓе по Ковид-19

Ана Ололовска

Австралија вакцинираше половина од возрасната популација, се најавува олеснување на мерките

Ана Ололовска

Повеќе од 230 милиони луѓе во светот се заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Во почетокот на октомври европскиот регулатор одлучува за трета доза вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска