„Хитроу“ продолжува со мерката за ограничен број опслужени патници на заминување

Од:

Управата на лондонскиот аеродром „Хитроу“ денеска соопштени дека до крајот на октомври се продолжува мерката за дневен лимит опслужени патници во заминување, како дел од напорите за справување со зголемената побарувачка за услуги, а во околности на недостиг од персонал.

dobivaj vesti na viber

На „Хитроу“ што е еден од најпрометните аеродроми во Европа, веќе е на сила мерката за ограничување на бројот опслужени патници на сто илјади дневно.

Привременото ограничување беше воведено минатиот месец, а од авиокомпаниите беше побарано да го намалат бројот летови во шпицот на сезоната за патувања, во услови кога сообраќајот е поинтензивен од капацитетот што може да го опслужи аеродромскиот персонал.

Аеродромот соопшти дека неговото привремено ограничување довело до „помалку откажувања на летови во последен момент“ и „пократко чекање за багаж“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Трас критикувана за нејзиниот „план за раст“: Требаше подобро да го подготвам теренот

Ана Ололовска

Велика Британија парализирана од штрајкот на синдикатите во железницата

Ана Ололовска

Шкотска национална партија: Ние сме еден народ и бараме независност. Аргумент? Го признавте Косово

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Британската премиерка: Украинците го надмудрија Путин

Ана Ололовска

Велика Британија прогласи период на национална жалост за кралицата

А1он

Велика Британија утре добива нов премиер

Ана Ололовска