Хилари Клинтон: Ангела Меркел е најголемиот европски лидер

Од:

Поранешниот американски државен секретар Хилари Клинтон во текот на денешната посета на Берлин германскиот канцелар Ангела Меркел ја нарече „најголемиот европски лидер“, додавајќи дека „крајно време е и Америка да добие женски лидер“, не потврдувајќи дали самата ќе се кандидира за оваа функција.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за весникот „Билд ам сонтаг“, Клинтон изјави дека за тоа дали ќе се кандидира на претседателските избори во САД во 2016 година ќе одлучи кон крајот на оваа или на почетокот на следната година, пренесуваат британските медиуми.

Промовирајќи ја својата  книга „Тешки избори“ во берлинскиот Шилер театар, Клинтон се пошегува за сличниот вкус во облекувањето меѓу неа и Меркел, затоа што двете носеле комплети со пантолони.

Таа истакна дека Меркел и глобално е голем лидер, потенцирајќи ја нејзината  водечка улога во решавањето на должничката криза во еврозоната.

-Ја носеше Европа на својот грб, а тоа не беше лесно, рече Клинтон.

Би можело да ве интересира

Песков: Нема вмешаност на Русија во обидот за државен удар во Германија

А1он

Русинка била клучна фигура во организацијата која планирала државен удар во Германија, посредувала меѓу принцот и руските функционери

А1он

САД бараат одлагање на вонредните избори во северно Косово

А1он

Откриена руска врска во обидот за пуч во Германија

Кој е Хајнрих XII, клучниот играч во големата завера во Германија

А1он

ВИДЕО: Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници, планирале пуч

Катерина Павлова-Николовска