Херсон повторно има струја

Од:

Електричната енергија е вратена во градот Херсон во јужна Украина, откако претходно овој месец беше ослободен од руската окупација, објави заменик-шефот на кабинетот на претседателот Кирил Тимошенко.

„Прво ја снабдуваме електричната енергија на клучната градска инфраструктура, а потоа и на домашните потрошувачи“, напиша Тимошенко на Телеграм.

Градот беше без струја, централно греење и вода кога украинските сили го ослободија на 11 ноември. Руските сили го зазедоа Херсон кратко по инвазијата на Москва на 24 февруари и тоа беше единствениот регионален главен град што успеаја да го заземат.

Нивното повлекување претставува значителна загуба за Москва, но украинските власти велат дека руските сили сè уште го гранатираат градот од другата страна на реката Днепар. Шефот на локалната администрација во петокот изјави дека во изминатите шест дена загинале 15 лица, а 35 се ранети.

Би можело да ве интересира

Уапсен руски шпион во Украина

Горан Наумовски

Украинскиот премиер: Ни требаат дополнителни 17 милијарди долари

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Горан Наумовски

Десет цивили загинаа во најновото руско гранатирање

САД: Ќе поминат многу месеци пред тенковите „Абрамс“ да им биде испорачани на Украинците

САД и Франција не ја отфрлаат можноста за испраќање борбени авиони во Украина