Хероин поевтин од храна

Прометот од продажба на хероин во Пакистан изнесува повеќе милијарди долари годишно, а воедно тоа е и најголем приход во Авганистан. Жителите тврдат дека херинот е поевтин дури и од храната.

Според неофицијални статистики се претпоставува дека во Пакистан има повеќе од четири милиони зависници од хероин, а помалку од 80 се лекуваат на клиниките за одвикнување.

Но, едно е сигурно дека не улиците во Карачи не недостасуваат наркотички средстава, за разлика од потребното решение и помошта на зависниците.

Авганистан е најголемиот светски продизводител на опиум, главната состојка во хероинот, а производството на опиумот расте трета година по ред.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Поранешниот пакистански премиер Абаси уапсен за корупција

Осуммина загинати во експлозија во рудник за јаглен во југозападен Пакистан

Ана Ололовска

Над 130 загинати во монсунските дождови во јужна Азија

Бројот на загинати во железничката несреќа во Пакистан се зголеми на 23

Ана Ололовска

Единаесет загинати, десетици повредени во железничка несреќа во Пакистан

Ана Ололовска

Пакистански владини претставници добија мачкини уши при пренос во живо на „Фејсбук“

Leave a Comment

eighteen + four =