Хенкок: Драстичен пад на бројот на заболени од новите мутации на коронавирусот во Велика Британија

Од:

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок денеска изјави дека бројот на случаи со новите мутаците на коронавирус низ Велика Британија драстично е опаднат и посочи дека ова значи дека функционираат мерките за границите.

-Во последната недела имаше околу десетина вакви случаи, што е многу помалку отколку пред неколку недели, изјави Хенкок за „Скај њуз“.

Според министерот, функционираат дополнителните мерки што се преземаат на границата, пренесе британскиот весник „Гардијан“.

-Што се однесува на меѓународните патувања, тие ќе бидат разгледани врз основа на влијанието на вакцината врз новите мутации на коронавирусот од Јужна Африка и Бразил. Доколку вакцината добро делува против нив, тогаш можеме да бидеме многу порелаксирани во однос на меѓународните патувања, рече Ханкок.

Доколку вакцината не делува против нив, додаде Хенкок, тоа ќе биде многу, многу потешко.

Би можело да ве интересира

Србија се поблиску до колективен имунитет, вакцинирани речиси три милиони граѓани

А1он

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

Жарко Настоски

Унгарија: Светска и олимписка шампионка во стрелаштво почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Заев изрази сочувство до Бакингемската палата за смртта на принцот Филип

Жарко Настоски

Актерот Бенeдикт Камбербач е уверен дека тој бил нултиот пациент со коронавирусот

Жарко Настоски

Србија размислува за воведување задолжителна вакцинација на здравствените работници

Ана Ололовска