Хејли: САД не сакаат војна со Северна Кореја

Од:

Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека Пјонгјанг „се уште не ја преминал онаа точка, од која нема враќање назад“.

– Доколку Северна Кореја се согласи да се откаже од нуклеарната програма, таа може да ја спаси иднината на земјата. Ако докаже дека може да живее во мир, светот ќе живее во мир заедно со неа, истакна Хејли, откако Советот за безбедност на ОН гласаше за нови построги санкции против Северна Кореја.

– Резолуцијата немаше да биде усвоена доколку не беа толку силни врските меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и кинескиот претседател Си Џипинг, додаде таа.

Кинескиот амбасадор во ОН Лиу Џиеји ја повика Северна Кореја да погледне сериозно кон очекувањата и волјата на меѓународната заедница и ги повика сите земји во конфликтот да ја зголемат самокотролата и да не ги зголемуваат тензиите.

Рускиот претставник Василиј Небензија нагласи дека неговата земја ги поддржува новите санкции против Пјонгјанг, бидејќи не ги прифаќа неговите нуклеарни амбиции и смета дека треба категорично да се реагира на последното нуклеарно тестирање.

Тој објасни оти Москва оценува дека мерките за финансиски притисок врз Северна Кореја практично се „исцрпени“, а понатамошните рестрикции би можеле да бидат еднакви на „обидот да се задуши“ економијата на земјата што може да предизвика голема хуманитарна криза.

Небензја изјави дека, игнорирањето на руско-кинескиот предлог за обновување на дијалогот со Северна Кореја, претставува „голема грешка“ на Советот за безбедност, наведувајќи дека усвојувањето на нови санкции наскоро ќе ги погоди невините цивили и нема да го намали финансирањето на нуклеарната и ракетната програма на Пјонгјанг.

Тој го повика генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш да помогне да се стигне до преговори, а не да се дејстува во санкции.

Би можело да ве интересира

Моралес: САД ми понудија авион за бегство од Боливија

Блумберг ќе потроши 100 милиони долари во реклами против Трамп

Почна вториот ден распити за отповикувањето на Трамп

Адвокатите на Трамп побараа од Врховниот суд да го прекине објавувањето на неговите даночни пријави

Ана Ололовска

Асад ќе бара отштета од САД за кражбата на сириска нафта

Ана Ололовска

Еспер: Сеул да преземе поголеми трошоци за американските сили во земјата

Ана Ололовска