Хејли ќе се кандидира за претседателските избори во САД во 2024 година

Од:

Еден од клучните членови на кабинетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, Ники Хејли, ќе се кандидира за претседател на САД од редовите на републиканците во 2024 година, објави денеска „Тајмс“.

Хејли, која две години беше амбасадор на Трамп во Обединетите нации, рече дека официјално ќе ја објави својата кандидатура на 15 февруари.

Трамп во ноември изјави дека се залага за неговиот нов избор за Белата куќа и досега тој е единствениот сериозен кандидат кој изјави дека дефинитивно е во игра.

Хејли (51) се претстави како дел од новата генерација републикански лидери.

Хејли, според анкетата на „Морнинг Консалт“, има просек од само три отсто во републиканските прелиминарни анкети за претседателските избори во 2024 година, зад Трамп со 48 отсто, гувернерот на Флорида Рон ДеСантис со 31 отсто и потпретседателот на Трамп, Мајк Пенс, исто така со едноцифрена бројка.

Пред да се приклучи на администрацијата на Трамп, Хејли помина шест години како гувернер на Јужна Каролина, а во 2016 година, кога Трамп ја освои претседателската функција, таа ги поддржа сенаторите Тед Круз и Марко Рубио на републиканските прелиминарни избори.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Серија моќни торнада ги погодија САД: За време на концерт се урна покрив на театар

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трагична мигрантска приказна: Шест тела пронајдени во река на границата меѓу Канада и САД

Русија усвои нова стратегија за надворешната политика: САД и Западот се егзистенцијална закана за Москва

Пукање на колеџ во Северна Каролина, напаѓачите се во бегство

Два воени хеликоптери Black Hawk се урнаа во САД, при што загинаа девет

(ВИДЕО) Уште еден воз со опасни хемикалии излета од шините во САД, градот Рејмонд е „под клуч“

Горан Наумовски