Хејли: Имаме се помалку опции околу Северна Кореја

Од:

На Советот за безбедност на ОН му остануваат се помалку опции, откако направи се што е во негова моќ за запирање на нуклеарната програма на Северна Кореја, изјави постојаниот претставник на САД во Светската органзиација, Ники Хејли.

– Икористивме речиси се што Советот за безбедност за сега може да направи. Се обидуваме и со други можности, но во игра се и многу воени опции, изјави Хејли за Си-Ен-Ен.

Таа нагласи дека Советот за безбедност на ОН повеќе нема опции за запирање на севернокорејската нуклеарна програма и дека „веројатно овој проблем ќе мора да го предаде на Пентагон“.

Би можело да ве интересира

Кремљ за постапката за отповикување на Трамп: Нема врска со реалноста

Ана Ололовска

Трамп: Примирјето во Сирија се почитува

Ана Ололовска

ВИДЕО: Метеор од 100 килограми го проби звучниот ѕид над САД

Ана Ололовска

Си Ен Ен: Само Трамп му се радува на Ердоган

Ана Ололовска

Во САД почнуваат првите јавни сослушувања за импичмент на Трамп

Ана Ололовска

Козак: САД ја признаа Анес за привремена претседателка на Боливија

Ана Ололовска