Хаос во мексички затвор: Упаднале со оружје и пукајќи кон полицијата им помогнале на десет криминалци да избегаат

Од:

Вооружена банда со неколку возила денеска упаднала во затвор во централно Мексико, а потоа успеале да извлечат девет затвореници и со нив да побегнат. Властите од Идалго, северно од Мексико Сити, во соопштение наведоа дека двајца полицајци се ранети во внимателно планираниот напад.

dobivaj vesti na viber

Војската и полицијата моментално трагаат по избеганите затвореници и напаѓачи, но се уште не откриле која банда е одговорна за бегството. Секретарот за внатрешни работи Симон Варгас изјави дека „вооружена група ги пробила затворските порти со возила, а важно е да се напомене дека во близина на затворот биле запалени две возила, што служело да го одвлече вниманието на оваа банда“.

Локалните медиуми објавија дека изгорените автомобили пронајдени по нападот всушност биле „автомобили-бомби“. Бандите во Мексико често користат запалени возила за да го свртат вниманието на полицијата, а често има и експлозии кога огнот ќе стигне до горивото.

Властите посочија дека меѓу избеганите затвореници има и осудени за убиство и киднапирање.

Би можело да ве интересира

Најмалку 11 жртви во судир на мексикански нарко-картели

Ана Ололовска

Откриен тунел за дрога меѓу Калифорнија и Мексико, уапсени шестмина

Ана Ололовска

Повеќе од сто илјади исчезнати лица во Мексико, расте и бројот случаи на исчезнати мигранти

Ана Ололовска

Убиени уште двајца новинари во Мексико, годинава убиени вкупно 11 медиумски работници

Ана Ололовска

Во Мексико убиен новинар, деветто убиство на медиумски работник оваа година

Трамп планирал да ги уништи нарко-картелите во Мексико со ракетни напади