Хант: Загрижени сме да не почне случајна војна

Од:

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, изјави дека Британија не смета дека ниту САД ниту Иран сакаат војна, но дека е многу загрижена дека би можело покренување случајна војна.

– Ние сме многу загрижени: не мислиме дека ниедна страна сака војна, но ние сме многу загрижени дека би можеле да се најдеме во случајна војна и правиме се што може за да ги смириме работите, изјави Хант за Радио Би-Би-Си.

Хант додаде дека Велика Британија е во близок контакт со САД во врска со „многу опасната ситуација во (Персискиот) Залив”.

– Правиме се што можеме за деескалација на ситуацијата, рече Хант.

Би можело да ве интересира

Приоритет на Владата е излегување од ЕУ на 31 октомври

Ана Ололовска

Ковени: Договор за Брегзит е можен, и тоа уште неделава

Ана Ололовска

Пет можни сценарија за Брегзит

Ангеловска-Галовеј: Билатерален договор за партнерство за да продолжи позитивниот тренд во размената меѓу двете земји

Џонсон ќе бара поддршка од парламентот

Татјана Ташкова

Велика Британија и ЕУ ги интензивираат преговорите за Брегзит