Хант: Подобро да се одложи Брегзит, отколку да се излезе без договор

Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант, кој е еден од кандидатите за наследник на премиерката Тереза Меј, изјави дека повеќе би сакал да го одложи Брегзит после 31 октомври, отколку да спроведе излез од Европската унија без договор и на тој начин да ризикува одржување парламентарни избори.

– Ризикот од одржување парламентарни избори во наредните шест месеци би бил огромен, рече Хант за ИТВ.

Според него, конзервативците би доживеале пораз на парламентарни избори ако се одржат пред Брегзит.

Би можело да ве интересира

Иран заплени Британски танкер

Татјана Ташкова

Хамонд се закани дека ќе ја собори британската Влада доколку Лондон излезе од ЕУ без договор

Меркел: Британија ќе остане партнер дури и кога нема да биде во ЕУ

Ана Ололовска

Автомобили влетаа во публиката на собир на автоклуб, 17 повредени

Ана Ололовска

„Сан“: Ако Борис Џонсон стане премиер, 12 британски министри ќе поднесат оставка

Ана Ололовска

Брегзит без договор ќе ја чини Велика Британија 60 милијарди фунти