Хамонд против брегзит без договор

Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд, денеска изјави дека на наследникот на премиерката Тереза Меј ќе му биде тешко да ја заобиколи волјата на парламентот и да ја изведе Велика Британија надвор од Европската унија без да постигне договор.

Неколку кандидати за наследник на премиерката рекоа дека Велика Британија мора да ја напушти Унијата на 31 октомври, со или без договор.

Парламентот секој пат гласаше против брегзит без договор, а Хамонд верува дека Британија најверојатно нема да ја напушти Унијата без договор.

Хамонд во изјавата за Би-Би-Си вели дека парламентот „жестоко ќе се спротистави” на стратегијата за напуштање без договор, додавајќи дека тој лично не ја поддржува таквата стратегија.

Би можело да ве интересира

Хамонд се закани дека ќе ја собори британската Влада доколку Лондон излезе од ЕУ без договор

Брегзит без договор ќе ја чини Велика Британија 60 милијарди фунти

Дали Лондон ќе остане финансиски центар и по Брегзит?

Ана Ололовска

Борис Џонсон размислува да го истурка Брегзит без британскиот Парламент

Фон дер Лајен: Брегзит може да се одложи и по трет пат

Ана Ололовска

Макрон: Европа не треба да се плаши од Брегзит без договор

Ана Ололовска