Хамонд: Брегзит веројатно ќе мора да се одложи

Од:

Британија веројатно ќе мора да го одложи излезот од Европската унија ако пратениците на гласањето следната недела го отфрлат владиниот предлог за излез, изјави денеска британскиот министер за финансии Филип Хамонд.

– На Владата и е многу јасно каков е ставот на Парламентот по ова прашање. Парламентот ќе гласа да не се излегува без договор од Европската унија. Во тоа сум прилично уверен, изјави Хамонд за Би-Би-Си.

Британските пратеници на 15 јануари гласаа против предлог договорот на премиерката Тереза Меј, а ново гласање се очекува на 12 март.

 

Би можело да ве интересира

Османи во Брисел: Првото поглавје ќе го отвориме за време на хрватското претседателство

Ана Ололовска

Амбасадата на ЕУ во Израел жртвата на вандализам од екстремната десница

Ана Ололовска

ЕУ предупредува на закана за регионалната безбедност после нападот во Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Димитров: Без ЕУ перспектива во октомври ќе се зајакнат националистичките сили

Ана Ололовска

Османи во Брисел ќе ја реафирмира подготвеноста на земјата за старт на преговорите со ЕУ

Ана Ололовска

Такач: Проширувањето на ЕУ е заеднички интерес

Ана Ололовска