Хамнеи забрани увоз на вакцини од САД и од Велика Британија

Од:

Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи денеска и забрани на Владата да увезе вакцини против Ковид-19 од САД и од Велика Британија.

– Увозот на американски и британски вакцини во земјата е забранет. Тоа им го кажав и на официјалните лица и сега кажувам јавно, истакна Хамнеи во говорот што беше пренесуван на телевизија.

Тој додаде дека „ако Американците можат да произведат вакцина тогаш не би имале такво коронавирус фијаско во својата земја“.

Би можело да ве интересира

Хамнеи: Иднината на Иран не зависи од нуклеарните преговори

А1он

Хамнеи нема проблем умерените кандидати да се набркаат од иранскиот изборен процес

Жарко Настоски

Хамнеи: Ни нудат понижувачки услови во преговорите за нуклеарната програма

Жарко Настоски

Д-р Пановски: Во првите три недели оние кои се вакцинираа треба да се пазат повеќе отколку до сега

Мери Јордановска

Масовно пријавување на Македонците за вакцинирање во Србија против Ковид-19

Мери Јордановска

Твитер го блокира ајатолахот Хамнеи поради закани кон Трамп

Жарко Настоски