Хамнеи повика на јакнење на оружените сили

Од:

Иранскиот врховен лидер, ајатолах Али Хамнеи денеска на својата официјална веб страница повика за јакнење на оружените сили на земјата со цел да се „заплаши“ непријателот, во момент кога се зголемени тензиите со САД.

Американскиот претседател Доналд Трамп во мај оваа година ги повлече САД од договорот на големите сили со Техеран, со кој е предвидено ограничување на иранската нуклеарна програма во замена за укинување на некои санкции. Тогаш тој нареди повторно воведување санкции против Иран.

– Зајакнете ја својата сила колку повеќе можетем бидејќи вашата сила ќе го заплаши непријателот и ќе го принуди да се повлече, истакна Хамнеи на церемонија на прогласување млади офицери на регуларната иранска армија.

Би можело да ве интересира

Бенет: Иран вооружен со атомска бомба е егзистенцијален предизвик за Израел

Иран тврди дека пресретнал американски брод, САД негираат

А1он

Амир-Абдолахијан: Доколку Бајден е сериозен за преговори – да ослободи 10 милијарди долари ирански замрзанити средства

Иран го одби пристапот на американските инспектори до нуклеарниот комплекс во Карај

А1он

Силен ураган се приближува кон Иран

Ана Ололовска

Израелскиот премиер оцени дека Иран ги минал сите црвени линии во однос на нуклеарната програма

А1он