Хамнеи нема проблем умерените кандидати да се набркаат од иранскиот изборен процес

Од:

Иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, ја поддржа дисквалификацијата на умерените и конзервативни кандидати за претседателските избори во јуни од страна на Советот на чувари, објави денеска државната телевизија.

dobivaj vesti na viber

Советот на чувари, кој ги проверува кандидатите, ја одобри кандидатурата на седум од 592 потенцијални кандидати, вклучувајќи го и тврдокорниот шеф на правосудството Ебрахим Раиси, истовремено исклучувајќи ги неговите ривали од трката за функцијата шеф на државата.

Официјалните анкети, вклучително и една спроведена од иранската државна телевизија во мај, покажуваат дека одѕивот на гласачите ќе изнесува само 30 проценти, значително помал отколку на последните избори.

Хамнеи ги повика граѓаните на Иран да излезат на гласање, што според многумина е тест за легитимноста на верските водачи на земјата во момент на зголемен гнев меѓу населението поради економските проблеми и ограничените политички слободи.

– Почитувана државо Иран, не обрнувајте внимание на оние кои велат дека изборите се бескорисни… Резултатот од изборите трае со години… Учествувајте на изборите, истакна врховниот ирански лидер.

Активистите повикуваат на бојкот на изборите со ознака #NoToIslamicRepublic (НЕзаИсламскаРепублика).

Би можело да ве интересира

Париз и Берлин ја осудија егзекуцијата на учесник во демонстрациите во Иран

Ана Ололовска

Во Иран егзекутиран учесник на протестите

Катерина Павлова-Николовска

САД санкционираат 24 компании за искпораки во Русија, Пакистан и Иран

Ана Ололовска

Во Иран уапсени 12 лица осомничени за субверзивни активности

Стејт департмент: Ништо не укажува на тоа дека положбата на жената во Иран ќе се подобри

Ана Ололовска

Голема победа за жените во Иран: Укината е полицијата за морал, може да падне и обврската за носење хиџаб

Катерина Павлова-Николовска