Хамнеи именуваше нов водач на Револуционерната гарда

Од:

Врховниот водач на Иран, ајатолахот Али Хамнеи го смени водачот на Револуционерната гарда Мухамед Али Џафари и на негово место го постави генерал мајор Хусеин Салами.

Досега Салами беше заменик командир на Револуционерната гарда, а западните медиуми објавуваат дека е познат по цврстиот став против Израел и САД.

Засега не е позната причината за разрешувањето на Џафари.

Би можело да ве интересира

Иранскиот шеф на дипломатијата пристигна во Биариц каде се одржува самитот на Г7

Трамп негира дека се согласил Макрон да преговара со Иран во име на Г-7

Израелски авиони нападнаа ирански сили во близина на Дамаск

Иран и Русија извршија ракетни тестирања

Ана Ололовска

Зариф во Париз на средба со Макрон за иранскиот нуклеарен договор

Ана Ололовска

Зариф: Иран нема да почне војна во Заливот, но ќе се брани

Ана Ололовска