Хамнеи: Европските држави не успеаја да го спасат нуклеарниот договор

Од:

Иранскиот врховен лидер, ајатолах Али Хамнеи изјави денеска дека европските држави не успеале да го спасат нуклеарниот договор на таа земја со светските сили.

– Тие со празни ветувања и нанесоа удар на иранската економија, оцени Хамнеи во телевизиско обраќање.

Од 2018 година, кога американскиот претседател Доналд Трамп ги повлече САД од договорот и повторно воведе санкции против Техеран, европските потписници на договорот ги интензивираа напорите да го спасат актот, штитејќи ја иранската економија од американските казни.

Би можело да ве интересира

Иранскиот претседател бесен: Ги обвини САД за „дивјаштво“ поради новите економски санкции

А1он

Рохани: САД влегоа во економска војна со Иран

Ана Ололовска

Во Иран значителен раст на бројот на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Руски и ирански трупи во заедничка антитерористичка вежба

Ана Ололовска

Во Иран почна третиот бран од коронавиорусот, Кризниот штаб бара враќање на рестриктивните мерки

Ана Ололовска

Рохани: САД ги очекува пораз поради санкциите кон Иран

Ана Ололовска