Хамнеи: Американските санкции се во корист на Иран

Од:

Во телевизиското обраќање до нацијата по повод почетокот на Иранска нова година, врховниот верски лидер, ајатолах Али Хамнеи истакна дека американските санкции поридонеле Иран да стане самоодржлива држава.

dobivaj vesti na viber

Тој ги поивка Иранците да го одржуваат единството.

– Обединети зад себе оставаме многу тешка година. Благодарен сум на Иранците, кои демонстрираа единство и солидарност. Оваа Нова година ќе ја наречеме година на производството, посочи Хамнеи.

Тој додаде дека Иран има корист од американскуте санкции.

– Санкциите придонесоа да оствариме самоодржливост во сите сфери, посочи Хамнеи.

Би можело да ве интересира

Во Иран уапсени 12 лица осомничени за субверзивни активности

Стејт департмент: Ништо не укажува на тоа дека положбата на жената во Иран ќе се подобри

Ана Ололовска

Голема победа за жените во Иран: Укината е полицијата за морал, може да падне и обврската за носење хиџаб

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Иранските власти ја демолирале семејната куќа на алпинистката која настапи без марама

Гроси: Иран може да направи повеќе од една нуклеарна бомба, што не значи дека прави

Иран наметнува рок од 60 минути за медиумите да ги поправат „дезинформациите“

Ана Ололовска