„Хамас“ забрани новинарите од Појасот Газа да соработуваат со израелски медиуми

Од:

Исламските власти во Појасот Газа „Хамас“ забранија на локалните новинари и медиумски компании да соработуваат со израелски средства за масовно информирање, опишувајќи ги како „непријателски“.

Законите на земјата забрануваат на израелските дописници да го посетуваат Појасот Газа и тие досега информираа за настаните исклучиво со информации од своите колеги Палестинци, кои собираат информации од печатени медиуми и снимки од телевизиите.

Забраната не се однесува на Западниот брег на реката Јордан, каде на власт е „Фатах“.

Би можело да ве интересира

Израел ќе одржи разговори со Либан следниот месец

А1он

Израел ги заострува мерките за справување со коронавирусот

Ана Ололовска

Израелскиот амбасадор во Србија: Веќе го признавме Косово на 4 септември

А1он

Илјадници Израелци на протест против Нетанјаху и покрај забраната за собирања

Ана Ололовска

Израел воведува тринеделен карантин

Ана Ололовска

Поради Ковид-19 се затвора џамијата Ал-Акса

Ана Ололовска

Leave a Comment

18 − seventeen =