„Хамас“ забрани новинарите од Појасот Газа да соработуваат со израелски медиуми

Од:

Исламските власти во Појасот Газа „Хамас“ забранија на локалните новинари и медиумски компании да соработуваат со израелски средства за масовно информирање, опишувајќи ги како „непријателски“.

Законите на земјата забрануваат на израелските дописници да го посетуваат Појасот Газа и тие досега информираа за настаните исклучиво со информации од своите колеги Палестинци, кои собираат информации од печатени медиуми и снимки од телевизиите.

Забраната не се однесува на Западниот брег на реката Јордан, каде на власт е „Фатах“.

Би можело да ве интересира

Десетици светски лидери во Ерусалим на собир против антисемитизмот

Ана Ололовска

Абас побара Франција да ја признае палестинската држава

Ана Ололовска

ВИДЕО: Макрон ги избрка израелските полицајци од француската црква во Ерусалим

Драган Поповски

Макрон: Негирањето на Израел како држава е нова форма на антисемитизам

Израелски војници убиле тројца Палестинци

Ана Ололовска

Израелската полиција приведе петмина фински државјани, меѓу кои и парламентарка

Ана Ололовска

Leave a Comment

three + eighteen =