Хамас погуби петмина Палестинци за соработка со Израелците и сторени кривични дела

Од:

Вооруженото исламистичко движење Хамас утринава соопшти дека погубило петмина Палестинци, од кои двајца поради „соработка“ со Израел.

dobivaj vesti na viber

„Утринава беше извршена смртна казна врз две лица осудени за соработка со окупаторските сили (Израел) и уште тројца за сторени кривични дела“, се наведува во соопштението на Хамас.

Движењето додава дека осудените „претходно се стекнале со целосно право да се бранат пред локалните судови“.

Движењето Хамас е на власт во Појасот Газа последните десетина години.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД и Израел заеднички развиваат ласерски систем за против-воздушна одбрана

Ана Ололовска

Израелски авиони го нападнаа Појасот Газа по падот на проектил во близина на граничното подрачје

Израел ќе го депортира палестинскиот адвокат Хамури во Франција

Ана Ололовска

Израелската армија уби двајца припадници на Исламски џихад

Еден Палестинец е убиен за време на израелска воена операција на Западниот Брег

Ана Ололовска

Израелски војници убија четворица Палестинци

А1он