Хакерски напади од Кина, Виетнам и Русија врз унгарските финансиски институции

Од:

Унгарските финансиски институции и телекомуникациската инфраструктура пред два дена претрпеле силен кибер напад од компјутерски сервери лоцирани во Русија, Кина и Виетнам, соопшти денеска телекомуникациската компанија „Маѓар телеком“.

Институциите и инфраструктурата доживеале таканаречен DDoS напад во кој хакерите ја преплавуваат мрежата со невообичаено голем интернет сообраќај со цел да ја парализираат.

Овој напад беше 10 пати помоќен од вообичаените DDoS напади, соопшти „Маѓар Телеком“.

„Ова значи дека во однос на големината и комплексноста ова беше еден од досега најголемите хакерски напади во Унгарија“, додаде телекомуникациската компанија.

Нападот се случил во неколку бранови, нарушувајќи ги услугите на некои финансиски институции и нарушувајќи некои услуги на „Маѓар Телеком“ во делови од Будимпешта.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Кинески полицајци вооружени со ПП апарат јуришаат на разбојник

Жарко Настоски

Кина стави во карантин три милиони луѓе откако асимптоматски трговски патник заразил стотици луѓе

Ана Ололовска

Кина го нарече Помпео „богомолка“

Ана Ололовска

Најслаб економски раст во Кина во изминатите повеќе од 40 години

Ана Ололовска

Можно е Кина да сторила геноцид над Ујгурите, утврди конгресна комисија на САД

Ана Ололовска

Во Кина регистриран најголем број на новозаразени со Ковид-19 од 1 март минатата година

Ана Ололовска