Хакери се закануваат дека ќе објават здравствени податоци на познати Австралијци

Од:

Хакери се заканија дека ќе објават украдени здравствени податоци на илјадници австралиски познати личности, по инцидентот со информациската безбедност што Канбера го нарече „голем знак за предупредување“.

Двесте гигабајти податоци наводно биле украдени од хакери, објави Медијабанк, една од најголемите приватни здравствени осигурителни компании во Австралија.

„Тие податоци се однесуваат на местото каде што се лекувале клиентите и шифрите на болеста и постапката за лекување“, појасни осигурителот.

Хакерите се заканија оти ќе ги објават или продадат податоците, почнувајќи од илјада угледни луѓе, доколку Медиабанк не го плати откупот.

Личните податоци на околу девет милиони Австралијци, или речиси една третина од населението, беа објавени минатиот месец по хакерскиот напад на „Оптус“, вториот мобилен оператор во земјата. Кибер нападот врз „Оптус“ се смета за една од најголемите кражби на податоци во историјата на Австралија.

Министерката за внатрешни работи Клер О’Нил денеска посочи оти компјутерската безбедност повеќе не може да се зема здраво за готово.

– По „Оптус“, ова е голем знак за предупредување за земјата, истакна таа за радиото „Еј-би-си“.

Според министерката, „живееме во нов свет“.

– Отсега ќе бидеме изложени на постојани кибер напади, подвлече таа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Австралија ја менува банкнотата од пет долари со ликот на покојната кралица Елизабета

Пронајдена е малата радиоактивна капсула по која во Австралија се трагаше со денови

Катерина Павлова-Николовска

Американците дадоа зелено светло: Ѓоковиќ ќе може да игра на УС Опен

А1он

Гром удри десетгодишно дете на плажа во Австралија

А1он

ВИДЕО: Обезбедувањето ги помеша српските знамиња со руски и се обиде да им ги одземе на приврзаниците на Ѓоковиќ

А1он

Вонредна состојба поради поплави во Западна Австралија

Ана Ололовска