Хајко Мас ја осуди Венецуела за протерувањето на германскиот амбасадор

Од:

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас ја осуди одлуката на Венецуела за протерување на германскиот амбасадор од Каракас, оценувајќи дека ова само ја отежнува ситуацијата.

– Се работи за неразбирлива одлука што ја влошува ситуацијата и не придонесува за смирување на тензиите, рече Мас.

Венецуелското Министерство за надворешни работи вчера објави дека германскиот амбасадор во Венецуела Даниел Мартин Кринер е прогласен за непожелна личност (персона нон грата) и беше побарано да ја напушти земјата во рок од 48 часа.

„Венецуела смета дека е неприфатливо странски дипломат во нашата држава да врши јавна улога јасно усогласена со конспиративната агенда на екстремистичките делови во венецуелската опозиција“, се вели во соопштението на Владата на Венецуела.

Кринер, заедно со повеќе од десет амбасадори, беше на меѓународниот аеродром во Каракас во понеделникот, каде што беше поздравен лидерот на опозицијата и самопрогласениот привремен претседател на Венецуела Хуан Гуаидо.

 

Би можело да ве интересира

Две третини од заштитните маски набавени за германската армија се неквалитетни

А1он

Дростен: Пандемијата всушност допрва ќе почне

Ана Ололовска

Лавров: „Северен поток 2“ стана прашање на честа за Германија

Ана Ололовска

Во Минхен од денес задолжителни маски на јавни места, во центарот не смеат да се вадат ни за јадење или пушење

А1он

Мадуро: САД се закана за светскиот мир

Ана Ололовска

Германија ги предупредува граѓаните да не патуваат во повеќе региони на 11 европски земји, меѓу кои нови се Чешка, Франција и Португалија

Ана Ололовска