Хафтар подготвува нов напад врз Триполи

Од:

Командантот на Либиската национална армија Калифа Хафтар почна да ја повлекува војската кон јужниот дел на Триполи, со цел да изврши уште еден напад врз позициите на Владата на национално единство на Фајез Сараџ.

– Војската на Хафтар ги повлекува своите сили јужно од Триполи за да изврши уште еден напад, изјави неименуван извор близок на Сараџ.

Лидерите на либиските завојувани страни по осумчасовни преговори не успеаја да се договорат за примирје и прекин на девет месечниот конфликт поради главниот град Триполи.

Би можело да ве интересира

Либискиот Парламент во Тобрук бара Египет да интервенира во земјата

Ана Ололовска

Либија: Поделба на приходите е услов за продолжување на производството на нафта

Ана Ололовска

Гутереш го осуди мешањето на странски сили во Либија

Ана Ололовска

Лавров: Русија и Турција работат на договор за прекин на огнот во Либија

Ана Ололовска

Големи загуби во производството на либиската нафтена корпорација

А1он

Гутереш му порача на Хафтар дека не може да има воено решение за конфликтот во Либија

Ана Ололовска