Хабек со предупредување до Унгарија да не блокира воведување ембарго за руска нафта во ЕУ

Од:

Германскиот министер за економија Роберт Хабек ја предупреди Унгарија да не го блокира воведувањето ембарго за увоз на нафта од Русија во Европа.

dobivaj vesti na viber

– Очекуваме сите вклучително и Унгарија да бараат решение, изјави Хабек.

Во изјава за германски медиум, Хабер изрази разочарување што ЕУ се уште не договорила ембарго за руска нафта и дека Германија е подговена да го занемари учеството на Унгарија за да се забрза постапката.

– Ако претседателот на ЕК вели да го правиме тоа како 26 држави без Унгарија, тогаш тоа е насока што би ја поддржал, изјави Хабек. Сепак, тој додаде дека не слушнал за таа опција од ЕУ.

Меѓу 27 членки на ЕУ Унгарија е најгласен критичар на планираното ембарго за руска нафта. ЕК предложи постепено укинување на увозсот на руска нафта до крајот на годината.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Технички проблем во германската Контрола на летање

Ана Ололовска

ВИДЕО: Човечка глава пронајдена пред зградата на судот во Бон

Ана Ололовска

Во 2021 година во Германија евидентирани над 2700 инциденти поврзани со антисемитизам

А1он

Германија враќа антиквитети со непроценлива вредност во Африка

Ана Ололовска

Шолц: Ќе одлучам дали ќе учествувам на самитот на Г-20 ако присуствува и Путин

Ана Ололовска

Унгарија ја предупреди ЕУ: Луѓе, вразумете се