„Хабанос С.А.“ со рекордна продажба на цигари и пури во 2021 година

Од:

Кубанската државна фабрика „Хабанос С.А.“ соопшти дека во 2021 година забележала рекордна продажба на рачно изработени цигари и зголемување на приходот за 15 проценти во споредба со претходната година.

dobivaj vesti na viber

Кубанските рачно изработени пури, вклучувајќи ги и брендовите како „Кохиба“, „Монтекристо“ и „Партагас“ важат за најдобри во светот. Најголем пазар за кубанските пури се Шпанија, Кина, Германија, Франција и Швајцарија.

Куба не може да ги продава своите познати пури на најголемиот пазар во светот, САД, поради ембаргото, што е во сила со децении.

„Хабанос“ најави дека цигарите ќе имаат иста цена насекаде во светот. Компанијата истакна дека поголемиот број цигари и пури ќе се продаваат по 100 американски долари по парче.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку две лица загинаа во невремето во Хавана

Ана Ололовска

САД укинуваат некои од ограничувања воведни кон Куба

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

Бројот на жртви во експлозијата во луксузниот хотел во Хавана достигна 40

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку 22 жртви при експлозијата во хотелот во Хавана

Ана Ололовска

Најмалку осум загинати и 30 повредени во експлозијата во хотелот „Саратога“ во центарот на Хавана

А1он