Гватемалската полиција ги враќа мигрантите од Хондурас кои се на пат за САД

Од:

Гватемалската полиција и војници вчера успеаја да разбијат една група од неколку стотици мигранти од Хондурас, кои две ноќи беа заглавени пред блокада на еден рурален автопат.

dobivaj vesti na viber

Некои од незадоволните мигранти фрлаа камења кон полицијата, додека безбедносните сили возвратија со солзавец и нивно туркање назад по автопатот.

Американските медиуми пренесуваат дека полицијата, без да употреби сила, мигрантите со деца ги потикнуваше да се вратат на начинот на кој дошле.

Гватемалските имиграциски власти соопштија дека друга група од околу 800 мигранти се наоѓала на околу 40 километри северно од автопатот Даз, во близина на Рио Хонда.

Тие, исто така, се блокирани да продолжат напред, но властите соопштија дека успешно преговарале за отворање сообраќајна лента за да можат да минуваат возила.

Американските медиуми проценуваат дека околу 8.000 до 9.000 мигранти од Хондурас се влезени во Гватемала, на пат за САД.

Хондурас во ноември беше погоден од два големи урагана, по кои илјадници луѓе останаа без покрив над главата, но и од пандемијата со Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Хондурас поради проблеми со бандите суспендираше некои уставни права

Камионет падна во провалија во Гватемала, загинаа 17 лица

Ана Ололовска

Силен земјотрес го погоди Хондурас

Горан Наумовски

ВИДЕО: Во Хондурас уапсена шефица на картел за која САД нудеа пет милиони долари

Ана Ололовска

Поранешниот претседател на Хондурас пред Судот во Њујорк треба да се изјасни по обвинувањата за трговија со дрога и оружје

Ана Ололовска

ВИДЕО: По барање на САД, уапсен поранешниот претседател на Хондурас

Ана Ололовска