Гватемала побара помош однадвор за почеток на широк внатрешен политички дијалог

Од:

Владата на Гватемала соопшти дека по масовните протести во врска со нацрт-буџетот за 2021 година, побарала помош од Организацијата на американските држави (ОАС) за да почне внатрешен политички дијалог со „различните политички сили во земјата“.

Британските медиуми пренесоа дека илјадници демонстранти во саботата излегоа на улиците во главниот град на Гватемала, барајќи од претседателот на земјата, Алехандро Диаматеи, да стави вето на следниот буџет, со кој се намалуваат средствата за здравството, образованието и човековите права, особено по двете разурнувачки бури и среде епидемијата со коронавирусот.

Протестите во голема мерка беа мирни, освен што група радикали упаднаа во зградата на Конгресот и подметна пожар во неа, додека друга група се судри со полицијата која користеше палки и солзавец за да ги растера незадоволните граѓани.

„Претседателот изрази целосна отвореност да почне инклузивен дијалог што ќе придонес за воспоставување на разбирање меѓу различните слоеви на општеството“, соопшти владата, најавувајќи подготвеност да промовира „дијалог меѓу различни политички сили во земја“.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Гватемала воведе вонредна состојба на северот од земјата по насилните протести против рудниците за никел

Ана Ололовска

Во Атина запленија 350 кила кокаин сокриен во вреќи со кафе од Гватемала

Жарко Настоски

Седуммина загинати во бунт во затвор во Гватемала

Ана Ололовска

Мексико ја затега безбедноста на границата со Гватемала

Ана Ололовска

ВИДЕО: Втора ерупција за три дена на вулканот Пакаја во Гватамела

Ана Ололовска

Гватемалската полиција ги враќа мигрантите од Хондурас кои се на пат за САД

Ана Ололовска