Гувернерот на Њујорк бара од Трамп да признае дека ја негирал сериозноста на коронавирусот

Од:

Гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо го критикуваше американскиот претседател Доналд Трамп за „негирање научни факти“ за време на пандемијата на коронавирусот и побара од него да признае дека вирусот претставува закана.

Куомо рече дека првото нешто што Трамп треба да го направи е „всушност да ја каже вистината“, пренесува Си-Ен-Ен.

– Признајте дека не сте во право. Тоа не е признание. Сите знаат дека не бевте во право. Тоа не ве чини ништо. Барем имајте храброст да го признаете тоа што сите веќе го знаат. Вие не бевте во право, рече Куомо.

Тој исто така го повика претседателот Трамп да почне да носи маска, порачувајќи: „Ако сакате да направите еден лесен чекор што ќе испрати силна порака, ставете маска“.

Куомо го критикуваше „недостигот на лидерство на Трамп за време на пандемијата“, истакнувајќи дека претседателот ја игнорирал сериозноста на вирусот.

Би можело да ве интересира

Австралија ги затвора границите поради Ковид-19

А1он

Албанскиот претседател Мета бара итни мерки од Владата: Ништо не е поважно од животите на граѓаните

А1он

Стејт департментот објави детален извештај за организацијата на руската пропаганда

А1он

Пет милиони жители на Мелбурн од денеска во шестнеделен карантин

А1он

Во Франција вчера најмногу новозаразени со коронавирус во последните два месеци

А1он

Кина дневно тестира по речиси пет милиони луѓе за коронавирус

А1он