Гувернерот на Луганск апелира жителите да се евакуираат и да „иберат живот“

Од:

Гувернерот на украинската област Луганск на истокот на земјата ги повика жителите на таа област да се евакуираат.

dobivaj vesti na viber

На својот канал Телеграм, тој апелираше до луѓето да се евакуираат и да „изберат живот“, откако рече дека едно лице загинало, а пет се ранети за време на руското гранатирање во градот Кремина.

Тој додаде дека 32.000 жители се евакуирани со возови и автобуси, а ги повика и другите да го сторат истото.

„Не двоумете се и заминете додека постои таа можност“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Главниот обвинител на Украина покрена кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје

Во Украина пристигна првиот странски брод од почетокот на војната, ќе биде натоварен со жито

Горан Наумовски

Бродот со украинско жито утре пристигнува во либанското пристаниште Триполи

Во Николаев воведен полициски час заради разоткривање на соработници на руските сили

Руските сили започнаа офанзива во Доњецк

А1он

Нафтата со најниска цена на светските берзи од почетокот на војната во Украина

А1он