Гутереш во посета на Лвов

Од:

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш денеска пристигна во Лвов, изјави портпаролот на генералниот секретар Стефан Дижарик.

dobivaj vesti na viber

– Пристигнавме во Лвов, изјави Дижарик на брифингот, додавајќи дека генералниот секретар на ОН сè уште не планира да ја посети Москва.

Како што претходно беше најавено, за време на посетата на Украина, генералниот секретар на ОН во Лвов ќе има трилатерална средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Гутереш, предвидено е в петок да го посети украинското црноморско пристаниште Одеса.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Илјадници Руси чекаат повеќе од 16 часа за влез во Монголија

А1он

Песков: Русија останува подготвена да преговара со Украина

А1он

Шефот на регионот Херсон: Граѓаните мирно избраа присоединување кон Русија

А1он

Да избегне конфликти, Грузија на руските граѓаните ќе им овозможи да ја преминат границата и пешки

А1он

Песков: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он

Казахстанскиот претседател вети заштита на Русите кои бегаат од мобилизацијата

А1он