Гутереш: Верските лидери да се борат со штетните пораки што поттикнуваат ентонационализам, говор на омраза и конфликт

Од:

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги повика верските водачи да се борат со „неточни и штетни пораки“ што поттикнуваат пораст на ентонационализам, говор на омраза и конфликт во време кога во светот владее пандемија на новиот коронавирус.

Гутереш предупреди дека „екстремистите и радикалните групи се обидуваат да го искористат слабеењето на довербата во раководствата и да се хранат со ранливоста на луѓето за да ги постигнат своите цели“.

Тој додаде дека верските водачи би можеле да играат „клучна улога“ во борбата против предизвикот со коронавирусот.

Генералниот секретар посочи на вознемирувачкото зголемување на насилството врз жените и девојчињата во време кога се шири пандемијата.

Тој ги повика верските водачи категорично да го осудат таквото однесување и да ги поддржат заедничките принципи на партнерство, еднаквост, почит и сочувство.

Тој, исто така, ги повика верските водачи да се приклучат во борбата против дезинформациите за коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Гутереш бара сите луѓе да бидат поврзани на интернет до 2030 година

А1он

Гутереш ја назначи Стефани Вилијамс за советничка за Либија

А1он

ОН: Во следната година ќе бидат потребни најмалку 41 милијарда долари за помош за најзагрозените во светот

Ана Ололовска

Гутереш повтори дека забрана за патување и неправедна и неефикасна мерка

А1он

Гутереш изрази загриженост поради изолацијата на земјите од јужна Африка

А1он

ОН: Претставници на Обединетите нации приведени во Етиопија за „терористички акт“

Ана Ололовска