Гутереш: Светот не би можел за живее со голем конфликт во Заливот

Од:

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека „светот не може да живее со голем конфликт во Заливот“.

Коментарот на Гутереш се однесуваше на ескалацијата на американско-иранската криза откако САД се повлекоа од нуклеарниот договор од 2015 година.

Генералниот секретар им рече на новинарите дека „апсолутно е неопходно да се избегне ескалација на ситуацијата“. Иако рече дека „нема особено увид“ во можноста за состанок на Трамп со иранскиот претседател Хасан Рохани на маргините на ГС на ОН во крајот на септември, тој додаде дека секој обид за избегнување судир „секогаш ќе биде добредојден“.

Трамп порано изјави дека ќе се состане со Рохани без предуслови за да разговара за иранската нуклеарна програма, но американскиот министер за финансии Стив Мнучин денеска изјави дека Трамп не планира состанок.

Би можело да ве интересира

Во Атланта отпуштени двајца полицајци поради употреба на прекумерна сила на протест

Ана Ололовска

САД испратиле во Бразил два милиона дози хидроксихлорикин

Ана Ололовска

Трамп: САД ќе го прогласат левичарското движење АНТИФА за терористичка организација

Ана Ололовска

„Њујорк тајмс“: Трамп однесен во бункер по заканата од протестите околу Белата куќа

Ана Ололовска

САД: Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Ана Ололовска

Пет финансиски гиганти во САД купија злато за две милијарди долари

Ана Ололовска