Гутереш со осуда за најновата ракетна проба на Северна Кореја

Од:

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја осуди најновата ракетна проба извршена од Северна Кореја и најави разговори за кризата на Корејскиот полуостров на маргините на состанокот на ГС на ОН следната недела.

Тој го повика раководството на Северна Кореја „да прекине со понатамошни тестирања, да се придржува до релевантните резолуции на СБ и да отвори простор за продолжување на искрен дијалог за денуклеаризација“.

Во соопштение од неговиот Кабинет се вели дека ОН „го осудува“ лансирањето ракета и порачува дека ќе разговара за таа ситуација со сите заинтересирани страни на маргините на претстојниот состанок на ГС на ОН.

Би можело да ве интересира

Еспер: Сеул да преземе поголеми трошоци за американските сили во земјата

Ана Ололовска

Гутереш го испраќа Жан Арно за личен пратеник во Боливија

Ана Ололовска

Пјонгјанг соопшти дека САД нудат продолжување на преговорите во декември

Европа: Ракетните проби на Северна Кореја влијаат врз регионалната безбедност

Ана Ололовска

Гутереш: УНЕСКО има централна улога во одбраната на мултилатерализмот

Ана Ололовска

САД активно се обидуваат да ја убедат Северна Кореја да се врати на преговорите