Гутереш предлага трилатерална група за хуманитарните прашања, Лавров вели дека е рано за посредници

Од:

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, денеска во Москва предложи трилатералната група составена од ОН, Украина и Русија да се занимава со хуманитарни прашања во Украина, но рускиот министер за надворешни работи Сергеј лавров оцени дека е прерано за посредници во разговорите.

dobivaj vesti na viber

На денешната средба во Москва со Сергеј Лавров, Гутереш предложи формирање на група која ќе ја надгледува безбедноста на хуманитарните коридори, во која ќе учествуваат претставници на ОН, Русија и Украина.

– Мора да се прогласи прекин на огнот што е можно поскоро и да се отвори коридор за евакуација на цивилите од Мариупол и челичарницата Азовстал, изјави Гутереш, кој допатува во Москва за да разговара за начините за ставање крај на војната во Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лавров: Ќе ги исполниме нашите обврски околу извозот на храна

А1он

Лавров: Колку повеќе оружје Западот и испраќа на Украина, толку подолго конфликтот ќе трае

А1он

Лавров му се заблагодари на Додик за ставот на РС за санкциите кон Русија

А1он

Гутереш: Жените се клучни за мировните преговори во светските конфликти

А1он

Да се укине гасот за државите кои забранија прелет на авионот на Лавров

Гутереш: Колку побрзо заврши војната во Украина, толку подобро за светот

А1он