Гутереш повика на меѓународна поддршка за спроведување на договорот Трамп-Ким

Од:

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница да пружи поддршка за спроведување на договорот за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров, што го постигнаа денеска американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

– Спроведувањето на денешниот и претходно постигнатите договори во согласност со соодветните резолуции на Советот за безбедност, бара трпеливост и поддршка од глобалната заедница, се наведува во посмената изјава на Гутереш.

Договорот за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров беше потпишан на историската средба на Трамп и Ким, што се одржа денеска во Сингапур.

Би можело да ве интересира

Климатските трошоци во САД можат да им помогнат на руралните заедници да ја прифатат зелената агенда

Ана Ололовска

Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

Ана Ололовска

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски

Пелоси одби двајца Републиканци за комисијата за истрага на нападот на Конгресот, Мекарти ги повлече сите кандидати

САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

Жарко Настоски