Гутереш: Пандемијата ги зголеми ризиците по мирот во светот

Од:

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш предупреди дека пандемијата со Ковид-19 ги зголеми ризиците по мирот во светот.

– Тоа претставува голема закана од конфликт, поради што испраќам итен повик за глобален прекин на огнот, изјави Гутереш по повод 39-годишнината од Меѓународниот ден ана мирот, што се одбележува во светот секоја година на 21 септември.

Тој додаде дека мирот е „стремеж, што толку е силен колку и нашето убедување и толку траен колку ио нашата надеж“.

– Градењето на мирни, стабилни општества може да трае со децении, дури и со векови. Но, мирот може да биде нарушен од несовесни, разединувачки политики. Надвор од воените зони падемијата ги потенцира и експлоатира нееднаквостите од секаков вид, насочувајќи ги општествата и државите едни против други, наведе Гутереш.

Тој повика да се интензивираат напори за „да се донесе мир секаде каде има конфликти и каде има дипломатски капацитет за замолчување на оружјето“.

Би можело да ве интересира

На ОН ветени 1,7 милијарди долари за помош на земјите од Африка

Ана Ололовска

Гутереш: Поделениот свет не успеа да одговори на пандемијата

Ана Ололовска

Кина, Русија и Куба добија место во Советот за човекови права во ОН

Ана Ололовска

ОН побараа истрага за убиството на јужнокорејски функционер

Ана Ололовска

Повеќе од 170 држави ветија дека ќе сторат повеќе за правата на жените

Ана Ололовска

Либан и Израел постигнаа историски договор за индиректни разговори

А1он