Гутереш: Не очекувам набрзо да има мировни преговори за Украина

Од:

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш изјави дека ќе дојде време за мировни преговори за Украина, но додаде оти не очекува тоа да се случи во блиска иднина.

dobivaj vesti na viber

– Оваа војна нема да трае вечно. Ќе дојде време кога ќе има мировни преговори… не гледам дека ова ќе се случи во блиска иднина, истакна Гутереш на заедничката прес-конференција во Виена со австрискиот претседател Александар ван дер Белен.

Тој додаде дека ОН никогаш нема да се откаже од организирање мировни преговори.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина: Најголема размена на воени заробеници од почетокот на руската инвазија

А1он

Ердоган смета дека е можно да се отвори коридор за извоз на жито од Украина

А1он

Најмалку 10 лица загина при руски напад врз трговски центар во Кременчук

А1он

Шолц: Нема враќање на состојбата од пред рускиот напад врз Украина

А1он

Најмалку двајца загинати при руски напад врз трговски центар во Кременчук

А1он

Г-7 се обврза на поголема воена и финансиска помош за Украина

А1он