Гутереш: Колку побрзо заврши војната во Украина, толку подобро за светот

Од:

Војната во Украина разгорува тродимензионалната глобална криза – храна, енергија и финансии – што најмногу ги погодува најранливите луѓе, земји и економии, напиша денеска на Твитер генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш.

dobivaj vesti na viber

– Колку побрзо заврши оваа војна, толку подобро – за доброто на Украина, Русија и светот, нагласи тој.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Гутереш ги повика Русија и Украина да го повлечат воениот персонал од нуклеарката Запорожје

А1он

ОН: Невозможно е решавање на светските проблеми без дијалог меѓу САД и Кина

Горан Наумовски

Гутереш: Важен чекор кон обновување на црноморската рута

Гутереш: Жените се клучни за мировните преговори во светските конфликти

А1он

Гутереш: Не очекувам набрзо да има мировни преговори за Украина

А1он

Речиси 500 луѓе се евакуирани од Азовстал и Мариупол

Катерина Павлова-Николовска