Гутереш ја назначи Стефани Вилијамс за советничка за Либија

Од:

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ја назначи американската дипломатка Стефани Вилијамс за специјален советник за Либија, пред се за поддршка на одржувањето на претседателските избори закажани за 24 декември, изјави денеска портпаролот на светската организација Стефан Дижарик.

dobivaj vesti na viber

Именувањето доаѓа по оставката на поранешниот специјален пратеник на ОН за Либија Јан Кубис.

Вилијамс до почетокот на оваа година беше вршител на должност претставник на ОН во Либија, а според Дижарик, таа во наредните денови ќе се врати во Триполи како специјален советник.

Тој истакна дека тоа ќе ги води напорите за посредување меѓу Либијците и регионалните и глобалните актери вклучени во решавањето на политичката и безбедносната криза во Либија и ќе го поддржи продолжувањето на дијалогот за политички, безбедносни и економски прашања.

Би можело да ве интересира

Судири во Триполи при обид владата на Фати Башага да ја преземе власта од ривалскиот кабинет на Абдел Дбеиба

Ана Ололовска

ОН: Убиството на палестинската новинарка е потенцијално воено злосторство

Ана Ололовска

Гутереш: Не очекувам набрзо да има мировни преговори за Украина

А1он

Гутереш ужаснат од бомбашкиот напад на украинско училиште

Ана Ололовска

Томас-Гринфилд: Русија останува постојана членка на Советот за безбедност на ОН

Ана Ололовска

Речиси 500 луѓе се евакуирани од Азовстал и Мариупол

Катерина Павлова-Николовска