Гутереш изрази загриженост поради изолацијата на земјите од јужна Африка

Од:

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека е длабоко загрижен за изолацијата на земјите од јужна Африка, откако некои земји воведоа нови рестриктивни мерки во однос на патувањата поради новиот вид коронавирус – Омикрон.

– Ги повикувам сите влади да размислат за повторно тестирање на патниците, заедно со сите други соодветни и ефективни мерки, со цел да се избегне ризикот од пренесување на инфекцијата, рече Гутереш.

Генералниот секретар на ОН апелираше да се дозволат патувања од економски причини.

Би можело да ве интересира

Србија ја намали цената на ковид-тестовите

А1он

Во Германија 2.000 луѓе примиле ковид-вакцини со поминат рок

А1он

Почина српска тинејџерка која четири месеци се борела со коронавирусот

А1он

Нови наоди: Колку ве штитат од тешките последици на омикрон две дози вакцина, а колку бустер

Ана Ололовска

Германски лекари: Скратувањето на карантинот ќе доведе до поголемо ширење на вирусот

Ана Ололовска

8555 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска